CZECHY?, MORAWY?, ŚLĄSK?; parwus, początek XIV w.; Aw: Orzeł heraldyczny z głową w lewo (bez korony); Rw: Lew kroczący w lewo; brak analogii w literaturze; srebro 14 mm, 0.70 g, bardzo rzadki, bardzo podobny Orzeł został przedstawiony w artykule P. Tadeusza Szczurka w WN 2015 na str., lecz rewers taki nie został odnotowany. Według Prof. Borysa Paszkiewicza i Dr. Jana Cihlařa typ ten jest znany z kilku egzemplarzy, wyłącznie ze znalezisk w Czechach właściwych, więc jest wielce prawdopodobne jego czeskie (a nie morawskie czy śląskie) pochodzenie. Przypisywać ją można - również z pewnym prawdopodobieństwem - królowi polskiemu i czeskiemu Wacławowi II, a datowanie poprzedzające reformę groszową, czyli przed 1300 rokiem.