stan zachowania
II
cena wywoławcza
~469 EUR
~1 291 EUR
~586 EUR

Jonia, Heraklea, tetradrachma, II w. pne; Aw: Głowa Ateny w hełmie attyckim w prawo; Rw: W wieńcu maczuga, powyżej HPAKΛEΩTΩN, poniżej Nike w lewo, trzymająca wieniec, po bokach dwa monogramy; SNG von Aulock 1978, SNG Cop. 781; srebro, 31.8 mm, 17.01 g; bardzo ładny egzemplarz, hełm attycki to rozwojowa forma hełmu korynckiego, który wyszedł z użytku w V w. pne, ponieważ zmianom uległa wojna i dominować zaczęły lżejsze, szybsze i zwrotniejsze jednostki. Warto dodać, że często hoplici posiadali dwa hełmy. Jeden przechowywany w domu, paradny z grzebieniami i innymi ozdobami oraz drugi bardziej praktyczny i prosty - do walki. Hełm attycki był lżejszy od pierwowzoru, miał okrojone daszki policzkowe, cienkie nosale, wywinięty nakarczek i ruchomy daszek

Stan zachowania
II