stan zachowania
III+
cena wywoławcza
3 200 PLN
6 000 PLN
4 000 PLN

Sycylia, Leontinoi, tetradrachma, II połowa V w. pne; Aw: Głowa Apollina w wieńcu laurowym w lewo; Rw: Głowa lwa z rozpostartymi szczękami w lewo, wokoło liść laurowy i ziarna jęczmienia, ΛEON - TI - NOV; Boehringer 55, SNG ANS 257; srebro, 24.8 mm, 17.15 g; krążek nieco niedolany, rzadka i dość ładnie zachowana moneta, jedno z najstarszych greckich miast na Sycylii, Leontinoi zostało założone w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża wyspy około 729 roku pne przez grupę tych samych kolonistów z Chalkis, którzy osiedlili się w Naxos (wyspa na Morzu Egejskim) około pięć lat wcześniej. W przeciwieństwie do prawie wszystkich innych greckich miast Sycylii, Leontinoi (obecnie Lentini) nie miało portu i znajdowało się około sześciu mil w głąb lądu, na ufortyfikowanym wzgórzu z widokiem na żyzną równinę. Miasto miało charakter rolniczy, co znajduje odzwierciedlenie na rewersie tetradrachmy, gdzie dookoła lwa widzimy ziarna jęczmienia

Stan zachowania
III+