stan zachowania
III+
cena wywoławcza
2 400 PLN
10 000 PLN
3 000 PLN

Ludwik von Erlichshausen 1449-1467, szeląg z koroną w polu tarczy, 1456-1460, mennica Królewiec; Aw: Tarcza Wielkiego Mistrza na tle długiego krzyża, ∘MΛGS-LVDW-ICDЄ-P...; Rw: Tarcza zakonna na tle długiego krzyża, w drugim polu tarczy korona z trzema pałkami, MOȠЄ-TΛDȠ-ORVM-PRVC; Vossberg nie notuje w katalogu; srebro, 21.1 mm, 1.44 g; lekko niedobity ale z widocznym dużym blaskiem menniczym, ekstremalnie rzadki. F.A. Vossberg już w 1868 roku wspominał o takiej monecie, i uważał, że korona może być znakiem wyrózniającym mennicę królewiecką, jednak ze względu na niespotykane położenie znaku menniczego nie wprowadził jej do swojego katalogu. W 2006 roku podczas badań ul. Rybaki Górne w Gdańsku odkryto podobną monetę, jednak bitą zupełnie innym stemplem. W celu szybkiej organizacji produkcji w mennicy królewieckiej początkowo wykorzystano stemple pochodzące z mennicy malborskiej. Zdaniem B. Paszkiewicza, by odróżnić mennice od siebie, puncą nabijano koronę.

Stan zachowania
III+