stan zachowania
III
cena wywoławcza
240 000 PLN
300 000 PLN
300 000 PLN

monety koronne, 5 dukatów z 1621 r (odbitka w złocie talara lekkiego koronnego), Bydgoszcz; Aw: Półpostać króla z orderem Złotego Runa w prawo w zbroi z mieczem i jabłkiem królewskim, wokoło napis SIGIS III D G REX POLO M D LIT RVSS PRVS MAS; Rw: Wielopolowa tarcza herbowa pod koroną z dużymi symbolami Polski i Litwy, oraz mniejszymi Szwecji i Gotlandii, w centralnej części mały herb Wazów - snopek, po bokach tarczy data 16-21 (ostania cyfra daty przebita z 0), ornamenty w formie “ślimaków”, “ślimaków z rozetą”, mieczami wbitymi w tarczę a także inicjały II-VE administratora mennicy bydgoskiej Jakuba Jacobsona van Emden’a (który okazał się doskonałym zarządcą, autorem niezwykłego rozwoju mennicy, uznawanego za najlepszy w kraju. W nagrodę król nadał mu szlachectwo i przekazał administrację nad pozostałymi mennicami w Polsce: koronnymi, litewskimi i pruskimi), pod tarczą liczba 3-0 (przerobiona z oznaczenia talara kopowego 6-0) i herb Sas, w otoku napis SAM LIVE NEC NO SVE / order Złotego Runa / GOT VAND Q HRI REX; Dostych 21.1.01 var. - ale jako talar w srebrze, Fr. 78, H.-Cz. -, Gum. 1206 (RR), Kaleniecki s. 91, Kop. 1352 (R8), Kop.Z.III.W. 1006b (R8 c.a.) Kurpiewski - Tyszkiewicz - nie notuje; złoto, 16.71 g; ślad po usuniętej zawieszce, mała wada krążka pod nosem króla, wspaniały okaz z wieloma widocznymi szczegółami, unikatowa pozycja dla każdego kolekcjonera, ekstremalna rzadkość na aukcjach numizmatycznych. Egzemplarz sprzedawany na aukcji Triton IV, kolekcja Henry V. Karolkiewicza (poz. 2218) oraz z aukcji Stack’s, kolekcja Belzberg (poz. 1009). Znany również z kolekcji Chełmińskiego czy Muzeum Narodowego w Krakowie. Wszystkie talary koronne były bite w mennicy bydgoskiej - zarówno srebrne jak i w złocie (równocześnie w późniejszych latach wraz z talarami lekkimi bito talary ciężkie i to niekiedy tymi samymi stemplami), talary w złocie są niezwykle trudno dostępne na rynkach światowych, a ich emisje były znikome. Również w 1621 roku wybito w Bydgoszczy jedną z najokazalszych monet w historii numizmatyki – 100-dukatówki Zygmunta III Wazy z okazji zwycięstwa nad Turkami pod Chocimiem, sprzedaną za rekordową kwotę 2,16 miliona dolarów.

Stan zachowania
III