stan zachowania
II/II+
cena wywoławcza
36 000 PLN

limit

do 10/05 23:59:59
PLN
.00
Twój limit:
45 000 PLN

miasto Toruń, półtalar 1630, Toruń; Aw: Półpostać króla z małą głową w prawo, w koronie i zbroi, w dłoniach trzymającego miecz i jabłko królewskie, na piersi władcy Order Złotego Runa, wokoło napis SIG III D G REX POL ET SVEC M D L RVS PRVS zakończony rozetką; Rw: Anioł podtrzymujący owalny kartusz z herbem miasta, poniżej inicjały H-L mincerza Hansa Lippe (dawnego probierza mennicy w Bydgoszczy mianowanego przez generalnego dzierżawcę mennic koronnych Jakuba Jakobsona van Emden’a), w otoku MONETA NOVA ARGENT CIVIT THORUNENSIS 1630 z rozetkami na początku i końcu napisu; CNCT 1400 (R8), H.-Cz. 9663 (R7), Kop. 8258 (R7), Kop. Z.III.W. 1547 (R7), Kurpiewski 2337 (R8), Slg. Marienburg 8997, Tyszkiewicz 60 mk; srebro, 14.37 g; piękny egzemplarz mogący ozdobić nie jedną kolekcję, bardzo rzadki typ monety bity w latach 1630-1632 (wiele monet półtalarowych w epoce zostało przetopionych). Z powodu nałożonego w kraju zakazu bicia monety drobnej przez Zygmunta III Wazy w 1627 roku, Rada Miejska podjęła decyzje o produkcji monet talarowych (obecnie najbardziej pospolite z tego okresu), półtalarowych, złotych dukatów (ekstremalnie rzadko występujących na rynkach numizmatycznych), oraz ekstremalnie rzadkich monet z nominałem 1/4 talara od których szybko odstąpiono.

Stan zachowania
II/II+