stan zachowania
I
cena wywoławcza
1 200 PLN
3 000 PLN
1 500 PLN

POLSKA, plakieta jednostronna - Wojciech Górski (1849-1935); Popiersie Wojciecha Górskiego, na dole z prawej sygnatura J.AVMILLER, wokół WOJCIECH - GÓRSKI, na krawędzi nabite 102; brąz, śr. ok. 240 mm, ponad 3 kg; drobne zacięcia krawędzi, zeszlifowana zawieszka, od strony rewersu zamocowane 2 miedziane zanitowane płaskowniki z wywierconym otworem do zawieszenia. Plakieta projektu Józefa Aumillera. Wojciech Górski, pedagog, w 1877 roku założył szkołę realną, która od 1927 roku działała na prawach fundacji. W 1928 roku Górski ufundował i wyposażył pięcioklasową szkołę eksperymentalną we wsi Pamiątka koło Tarczyna. Warszawska szkoła działała do 1939 roku, podczas wojny prowadzono w niej tajne nauczanie. Do absolwentów szkoły należał m. in. historyk Stanisław Łoza

Stan zachowania
I