stan zachowania
III+
cena wywoławcza
~564 EUR
~564 EUR
~705 EUR

Karia, Knidos, drachma, 411-394 pne; Aw: Protom lwa w prawo; Rw: Głowa Afrodyty zwrócona w prawo, po lewej K, z prawej strony monogram, całość w kwadracie incusum; SNG Cop. 256; srebro, 19.2 mm, 5.99 g, rzadka moneta. Najsłynniejszym zabytkiem odnalezionym podczas wykopalisk prowadzonych w latach 1857-1858 przez C.T. Newtona jest ważący blisko sześć ton marmurowy lew z Knidos, pierwotnie zdobiący szczyt starożytnego grobowca, powstały w starożytnej Grecji ok. II w. pne. Obecnie pomnik zdobi główny hall w British Museum. Lew wykuty został z jednego bloku marmuru. Jako, że wraz z grobowcem stał swego czasu na wysokim klifie nadmorskim, naukowcy zakładają, że w pustych obecnie oczodołach, posiadał oczy z kolorowego szkła, które odbijały refleksy świetlne i były pomocne żeglującym na pobliskich wodach statkom.

Stan zachowania
III+