stan zachowania
II
cena wywoławcza
~9 411 EUR
~11 764 EUR
~11 764 EUR

Mikołaj I 1825-1855, 10 złotych 1827, Warszawa; Aw: Orzeł Królestwa Polskiego, po bokach ogona litery F - H (Fryderyk Hunger - mincerz mennicy warszawskiej), poniżej półkolisty napis 10 ZŁOTYCH POLSKICH, wokoło napis MIKOŁAY I CES WSZ ROSSYI KRÓL POLSKI PANUIĄCY; Rw: Głowa Aleksandra I zwrócona w prawo i napis wokoło ALEXANDER I CES ROS WSKRZESICIEL KRÓL POLS 1815; Bitkin 984 (R2), Chełmiński 1659, Dav. 249, H-Cz. 3612 (R3), Karolkiewicz 2569, Kop. 2722 (R7), Plage 30 (R3), Berezowski 140 zł; resztki ciemnej patyny, uszkodzenia na obrzeżu, bardzo rzadka moneta wybita w nakładzie 123 egzemplarzy. Ewenement w numizmatyce polskiej, gdzie zamiast portretu aktualnie panującego cara Mikołaja I umieszczony został wizerunek Aleksandra I traktowanego jako wskrzesiciela odrodzonego po zawieruchach wojen napoleońskich Królestwa Polskiego.

Stan zachowania
II