stan zachowania
II-
cena wywoławcza
~1 882 EUR
~4 470 EUR
~2 352 EUR

Jan III Sobieski 1674-1696, medal wybity dla upamiętnienia przymierza i oswobodzenia Wiednia z oblężenia tureckiego, 1683, autorstwa Hansa Jacoba Worlaba (medaliera z Ratyzbony); Aw: Czterech monarchów: Leopold Habsburg, Maksymilian II Emanuel bawarski, Jan Jerzy III saski oraz Jan III Sobieski, modlących się do promieniejącego imienia IESUS, po bokach daty 16-83, u dołu leżące skrzyżowane miecz i szabla, niżej napis MAHUMED, wokoło WANN DIESE HELDEN SIEGEN.SO MUS DER TÜRK ERLIEGEN. HUNGARN DER FRIED VERGNUGEN (Kiedy ci bohaterowie zwyciężają, to Turczyn musi ulec, Węgry pokojem cieszyć się); Rw: Scena ataku wojsk polskich na obóz oblegających Wiedeń Turków, powyżej orzeł cesarski z tarczą i mieczem pod tęczą, na której gołębica z gałązką oliwy, na dole sygnatura HIW, + WIEN DAS ADLER NEST SICH FREUT. DAS DER TURKEN HEER ZERSTREUT. DANCKE GOTT O’ CHRISTENHEIT (Wiedeń gniazdo orle cieszy się, wojsko tureckie jest rozproszone, dziękuj Bogu o Chrześcijaństwo!); na obrzeżu napis WIENN BEDENCKTE GOTTES GNAD ✶ SO ER DIR ERWIESEN HAT ✶ DANCKE IHM ALLZEIT FRUE U. SPATH; Raczyński 227, H-Cz. 2466 (R3), Slg. Montenuovo 901, Hirsch 42; srebro złocone, 65 mm, 91.33 g; stare złocenie, widoczny ślad po usuniętej zawieszce, niezwykle efektowny, bardzo rzadki medal

Stan zachowania
II-