Stanisław August Poniatowski 1764-1795, Order Świętego Stanisława, 1765-1795; Krzyż maltański z ramionami szkłem na podkładce z kolorowego metalu, na zakończeniach bocznych i dolnego ramienia kwiat i dwa liście, w medalionie postać św. Stanisława na wprost, z boków litery S-S, całość w wieńcu, na stronie odwrotnej monogram SAR; Barac 141; miedź złocona, emalia, szkło, 59.3 x 60.2 mm, 24.10 g; delikatnie zgięte ramiona, usunięte Orły z kątów krzyża, wykruszona emalia w wieńcu na stronie głównej, na stronie odwrotnej wieniec zamieniony na obręcz, mimo uszkodzeń bardzo rzadkie odznaczenie, nie występujące w sprzedaży na aukcjach. Order ustanowiony został 7 maja 1765 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Do jego otrzymania należało m.in. udowodnić szlachectwo przez podanie czterech herbów ze strony ojca i czterech ze strony matki, co miało podkreślić rycerski charakter orderu. Ordery nadawano co roku 8 maja, podczas obchodów uroczystości ku czci św. Stanisława w kościele św. Krzyża w Warszawie.